|     |    KONSULTANTAMS 
Click here to generate the EMMAP entry
Don't pay attention to the link :)


AVON – katalizatorius, įtraukiant moterų maratono bėgimą į Olimpinių žaidynių programą

AVON, moterys ir Olimpinės žaidynės: revoliucija maratono rungtyje

Kompanijos „Avon Products, Inc.“ misija paremta naujų galimybių moterims teikimu, tačiau tik nedaugelis žino, kad AVON suveikė kaip katalizatorius, įtraukiant vieną specifinę rungtį – moterų maratono bėgimą - į Olimpinių žaidynių programą. 
Šių metų Olimpinėse žaidynėse pirmą kartą dalyvaus Saudo Arabijos moterys – naujiena, kuri pasirodė pakankamai reikšminga net leidiniui „The Wall Street Journal“. Tačiau dar ne taip seniai moterims buvo draudžiama dalyvauti daugelyje rungčių, tarp jų ir maratone. Tada į kovą stojo kompanija AVON ir visiems laikams pakeitė moterų bėgimo istoriją.  

Kathrine Switzer pralaužė ledus

XX a. pabaigoje vis labiau populiarėjant maratono bėgimui, buvo gaji nuomonė, kad moterys nėra pajėgios įveikti 26,2 mylių (41,8 km) distancijos, o bandydamos ją nubėgti, rizikuoja savo sveikata (galimybe susilaukti vaikų ir pan.). Kathrine Switzer, kuri oficialiai bėgo tik vyrams skirtą 1967 m. Bostono maratoną (užsiregistravusi kaip KV Switzer), jos pačios žodžiais tariant, tapo radikalia kovotoja už moterų teises tuomet, kai bėgimo organizatoriai bandė išvaryti ją iš trasos. 
Šios patirties paskatinta  K. Switzer  1972 m. padėjo Niujorke suorganizuoti tik moterims skirtą 10 km bėgimą, kuriame dalyvavo 78 moterys – įspūdingas skaičius prieš 4 dešimtmečius. Tais pačiais metais buvo priimta IX JAV konstitucijos pataisa, garantuojanti moterims sporte lygias teises su vyrais. 

Revoliucija prasidėjo

1976 m. AVON vadovai susitiko su K. Switzer viename iš moterims skirtų sporto renginių ir pasiūlė kurti projektus, padedančius suteikti moterims naujų galimybių per sportą. Tokiu būdu kompanija praplėtė savo pasiryžimo kurti naujas moterų finansinės nepriklausomybės galimybių ribas. 1977 m. AVON suorganizavo moterų teniso turnyrą „Avon Futures Tennis Circuit“, o po metų – 1978 m. kovą – Atlantoje vykęs Tarptautinis moterų maratonas sulaukė dalyvių net iš 9 pasaulio šalių.
Tais pačiais metais AVON inicijuoti bėgimai vyko Japonijoje ir Belgijoje, o netrukus paplito po 27 šalis penkiuose kontinentuose. Nuo pat pradžių šių atskirose šalyse vykusių bėgimų kulminacija buvo kasmetis pasaulinis maratonas, kuriame dalyvaudavo nacionalinių maratonų nugalėtojos ir geriausios savo šalių bėgikės, pakviestos į renginį AVON sąskaita. 
Charlie Lovett savo knygoje Olympic Marathon teigia, kad „AVON rengiami bėgimai atkreipė pasaulio dėmesį į šią sporto šaką.“ AVON moterų maratonai pralaužė ledus ir suteikė talentingoms bėgikėms pasitikėjimo savimi bei galimybę įrodyti, kad jos tai gali.

AVON maratonas

1980 m. Londone įvyko pirmasis AVON organizuotas maratonas – pirmą kartą Didžiosios Britanijos sostinės gatvės buvo uždarytos dėl sporto renginio. Atėjo metas reikalauti dar daugiau. AVON maratonas atitiko Tarptautinio olimpinio komiteto (TOK) reikalavimus, kad bet kuri nauja sporto šaka turi pritraukti dalyvių iš ne mažiau nei 25 šalių trijuose skirtinguose kontinentuose. K. Switzer rėmė 1984 m. Los Andželo Olimpinių žaidynių organizatorius, rengusius prašymą TOK įtraukti moterų maratoną į Olimpinių žaidynių programą bei pateikusius medikų išvadas, išsklaidžiusias vis dar gajas abejones dėl maratono keliamo pavojaus moterų sveikatai.

Los Andželas 1984 m.: JAV bėgikė Joan Benoit laimėjo pirmąjį olimpinį maratoną, įspūdingai apibėgdama paskutinį varžybų ratą sausakimšame stadione. 
Kaip 1998 m. interviu laikraščiui „The Chicago Sun-Times“ teigė pati J. Benoit, „AVON organizuojami moterų bėgimai man buvo tarsi tramplinas į moterų sporto istoriją, kur mano vardas įrašytas kaip pirmosios olimpinės moterų maratono rungties nugalėtojos. AVON remiami maratonai privertė Tarptautinį olimpinį komitetą atkreipti dėmesį į moterų ilgų distancijų bėgimą ir, mano laimei, įtraukti moterų maratoną į Olimpinių žaidynių programą 1984 m.“ 
Šiandien ir profesionalios sportininkės, ir mėgėjos dalyvauja maratonuose visame pasaulyje. Tačiau prieš 28 metus buvo atverstas naujas sporto istorijos puslapis, ir 27 metų mergina iš Meino valstijos parodė, kaip toli moterys gali nubėgti šiek tiek padedamos kompanijos AVON.
Lietuvoje kompanija AVON šiemet surengs jau ketvirtąjį žygį prieš krūties vėžį. Rugsėjo 22 dieną Vilniaus centre, Upės gatvėje, įvyks bėgimas, kurio tikslas pritraukti kuo daugiau žmonių ir parodyti solidarumą, kovojant su krūties vėžiu, skatinti žmones aktyviai ir sveikai gyventi.